Meningococcus fertőzés megelőzése
Az influenzás megbetegedések jellemzően a téli hónapokban fordulnak elő. A fertőzés életkori előfordulása változó, de a gyermekek, az idősek, valamint az alapbetegségben szenvedők szempontjából az influenzafertőzés súlyos betegséget jelenthet. A rizikócsoportba tartozók másodlagos bakteriális fertőzése (meningococcus, pneumococcus, haemophylus) tovább rontja a beteg állapotát. Az influenza vírus enzimei segítik ezen fent felsorolt ún. tokos baktériumok bejutását a légutakba, majd a véráramba. Ez a magyarázata annak, hogy az influenza szezonban fordulnak elő leggyakrabban a fent említett kórokozók által terjesztett fertőzések. Ezért fontos, hogy a rendelkezésünkre álló megelőzési lehetőségekkel időben tudjunk élni.
A leghatékonyabb megelőzési mód a védőoltás. A pneumococcus és a haemophylus elleni oltást a 2014.07.01. után született gyermekek már a kötelező védőoltások keretében megkapják. Aki influenza ellen oltatni szeretné magát jó, ha időben gondoskodik a védőoltásról, hisz a védettség kialakulásához életkortól függően időre van szükség.
A 9 évesnél fiatalabb gyermekek esetén, akik életükben először kaptak influenza elleni védőoltást, 4 héttel az első oltást követően szükség van újraoltásra is. A korszerű, ún. alegység vakcinák 6 hónapos kortól használhatók és alkalmas a várandósok oltására is. Krónikus betegeknek az oltás ingyenes.
A meningococcus okozta gennyes agyhártyagyulladás ritka, de nagyon súlyos betegség. Jellemző a hirtelen kialakuló magas láz, idegrendszeri tünetek, amelyhez órákon belül társulnak a véráramfertőzés jeleként a test szerte rohamosan szaporodó bőrvérzések. A fertőzés időben történő felismerése életmentő lehet! Fogékonyság szempontjából kiemelkedő korosztály a csecsemők, a kamaszok és a fiatal felnőttek. Leghatékonyabb védekezési lehetőség ennél a kórokozónál is a védőoltás!
Hazánkban a megbetegedések zömét a Meningococcus B és C csoportja okozza, de a kontinensek közötti gyors átjárhatóság miatt Európában is megjelent az Egyesült Államokban jelenlévő Y és az Afrikában található A és W135 típus.
A hazánkban forgalomban lévő oltóanyagok az ajánlott védőoltások közé tartoznak. Az OEP 70%-os támogatást nyújt a C típusú kórokozók elleni oltáshoz, amelyet általában a 3 hónapos kori kötelező oltással szoktak beadni. Ezt követően 2 hónap múlva, 1 év múlva, azt követően pedig a szakmai ajánlás alapján történik az újraoltás. Egy éves kortól lehetőség van a több komponensű oltóanyag beadására is, amely tartalmazza az A, C, Y és a W135 összetevőket. Ezek sajnos még nem tartoznak a társadalombiztosítás által támogatott oltások közé, tehát teljes áron lehet megvásárolni.
2014-től már nálunk is kapható a B típusú Meningococcus elleni oltóanyag. Fél éves kor alatt 3 oltás és egy emlékeztető ajánlott. Vény köteles és sajnos még teljes áras, nem támogatja az OEP. Mivel ez az oltás is injekciós formában kapható az oltási rendbe történő beillesztése a kötelező 2-3-4 hónapos oltások közti időben lehetséges.
Oltási reakcióként hőemelkedés, láz, illetve az oltás helyén bőrpír, duzzanat jelentkezhet. Ezek a tünetek az oltást követő 1-3 nap elteltével megszűnnek.
Sokan attól félnek, hogy túl sok oltást kapnak a gyermekek. Nincs semmilyen tudományos alapja az immunrendszer ilyenfajta túlterhelésének. Egy-egy oltóanyagban az antigén mennyiség a rendelkezésre álló immunsejtek ezrelékének töredékével sem kifejezhető részét dolgoztatják meg. Nem jelentenek érdemi terhelést.
LEGALÁBB ATTÓL ÓVJUK MEG A RÁNK BÍZOTTAKAT, AMIRE VAN MÓD…!
Összeállította:
Kovácsné Kiss Éva, védőnő